17 marca 2012

Jak wybrać idealnego fotografa ślubnego ?

 
gracies-stock.deviantart.comCiekawy temat na portalu www.fotograf-wesele.pl...

Zdjęcia ślubne są oglądane przez wiele osób. Najważnejsze z nich to My - Para Młoda. Ten krotki osobisty tekst powstał, aby ułatwić Wam wybór - bo wszystko co związane z tym dniem ma być idealne. Usługę fotograficzną warto rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze sam moment wykonywania zdjęć jest dla Nas na tyle ważny, że warto w tym dniu spędzać czas tylko w towarzystwie miłym i przyjemnym dla Nas. Po drugie zdjęcia, które są najważniejszą pamiątką powinny się Nam podobać. Te dwa kryteria, duży wybór fotografów, często niejasne cenniki oraz ograniczony budżet nie ułatwiają wyboru.Dylemat pierwszy - może wujek albo gość zrobi Nam zdjęcia ?
Każdy przez chwilę tak myśli: "zaoszczędzimy 1000 zł albo więcej, bo przecież wujek robił ładne zdjęcia. W dodatku nikt obcy nie będzie się kręcił na naszym ślubie..." . Na szczęscie tylko przez chwilę i większość par dochodzi do wniosku, że jednak nie jest to dobre rozwiązanie - dlaczego ?
Ponieważ gość na weselu ma się bawić, rozmawiać, tańczyć, brać udział w zabawach. Weselnik zwykle coś pije, nie koniecznie lubi nosić dwie torby. Nie katujmy wujków i gości dodatkowym obowiązkiem. Ważniejsze jednak jest to, że zawodowy fotograf to zupełnie inna jakość, doświadczenie i ciężka praca, którą mamy prawo egzekwować. Od zawodowego fotografa dostaniemy odbitki, albumy - a wujek najwyżej da nam płytę CD ze średnimi, nieobrobionymi zdjęciami.
Dylemat drugi - kiedy i gdzie szukać ?
Im wcześniej zaczniemy szukać i dokonamy rezerwacji, tym lepsze oferty będziemy mieli później do wyboru. Średnio w serwisie www.fotograf-wesele.pl terminy rezerwowane są 5 miesięcy przed planowaną datą ślubu, a zdarza się (u tych najlepszych fotografów), że nawet 2 lata wcześniej. Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy doczynienia z człowiekiem niezastąpionym - więc nie warto panikować.
Większość osób szuka wśród znajomych, czyli z poleceń. To bardzo dobry sposób. Pamiętajmy jednak, że gusta i oczekiwania są różne, dlatego podstawą naszych poszukiwań musi być wgląd do portfolia. Taka okazja zdarza się np. na targach ślubnych (zwykle organizowanych raz w roku) oraz oczywiście na naszej stronie: www.fotograf-wesele.pl .
Dylemat trzeci - cena.
Czasami trudno jest porównać oferty fotografów, gdyż operują oni różnymi pakietami usług. Jedni zakładają plener w czasie wesala, inni w zupełnie inny dzień. Część zamyka usługę dwoma płytami CD ze zdjęciami, a wybrani przygotwują bardzo pracochłonne foto-ksiązki. Dlatego warto od razu na początku przyjąć sobie założenia usługi jaką my chcemy dostać, spisać to bardzo szczegółowo i prosić o wycenę dokładnie tej usługi fotografów, z którymi rozmawiamy. W takim sprecyzowaniu potrzeb warto wziąśc pod uwagę:
 • ile godzin fotograf będzie wykonywał zdjęcia, w jakich momentach, czy z dodatkowym plenerem
 • czy bedzie jeden fotograf czy dwóch (rzadko)
 • czy dostaniemy wszystkie zdjęcia na CD w oryginalnej rozdzielczości (czy płyta ma ładny nadruk)
 • ile zdjęć zostanie obrobionych do wydruku
 • jakie odbitki i w jakim formacie dostaniemy
 • jaki i ile albumów otrzymamy
 • czy fotograf wykonuje foto-ksiązki.
Nie napiszę ile taka czy inna usługa ma kosztować. Na potrzeby łatwego porównania cen w serwisie www.fotograf-wesele.pl wszyscy fotografowie określają koszt takiego "standardowego" pakietu i ceny wahają się od 700 do 4000 zł...
 Dylemat czwarty - plener.
Jeżeli nas nie stać na inne rozwiązanie i robimy zdjęcia, bo musimy to wybór pleneru w dniu ślubu jest dobrym rozwiązaniem. W każdym innym przypadku bardzo ryzykownym i mało wygodnym. Dlaczego ?
Wprowadza nerwowość w imprezę weselną, gdyż jest czymś dodatkowym co ma para młoda "na głowie", Uzależnia nas od pogody - co w sytuacji, gdy pada deszcz? Zwykle po dwóch godzinach w kościele oraz kolejnych dwóch w sali tanecznej państwo młodzi nie wyglądają już tak promiennie, a pośpiech fotografa odbija się na jakości. Nie mamy wyboru co do pory dnia oraz miejsca, w którym ma się odbyć plener.
Dylemat piąty - sprzęt i przygotowanie fotografa.
Fotograf z doświadczeniem ma bogate portfolio, a każdemu trafią się w końcu dobre zdjęcia. Dlatego warto przed samym podpisaniem umowy wykonac kilka czynności i zwrócić uwagę na pewne szczegóły:
 • poprośmy fotografa o pokazanie zdjęć z ostatniej, wykonanej sesji - nawet na komputerze - zapytajmy kiedy ta sesja miała miejsce
 • zapytajmy fotografa o sprzęt, którego używa (niestety tu sprzęt gra rolę, czasami głowa nie przeskoczy możliwości technicznych)
 • jeżeli fotograf zamierza robić zdjęcia aparatem typu kompakt lub lustrznką używając jednego obiektywu, to się zastanówmy nad wyborem jego oferty
 • dowiedzmy się czy na plenerze fotograf używa blend, lamp błyskowych (ilu), czy ktoś mu asystuje
 • zapytajmy go o uprawnienia do wykonywania zdjęć w kościele.
Dylemat szósty - umowa i inne szczegóły.

Zawsze podpisujmy umowę. Ona chroni nas oraz fotografa. Pozwoli dokładnie omówić wszystkie aspekty współpracy, zachować cenę, wymusić na fotografie staranne wykonanie usługi. Więcej o umowie oraz wzór umowy na stronie: http://www.fotograf-wesele.pl/umowa_fotograf_slub_wesele,s16.html .
Przypomnijmy się fotografowi tydzień przed ślubem / weselem. Fotograf to artysta - rzadko używa kalendarza. Jeżeli okaże się, że np. fotograf  nagle wyjechał,  to tydzień może nas jeszcze uratować i znajdziemy zastępstwo.
Rozbijmy zapłatę na dwie części. Zaliczkę i zapłatę ostateczną. Ta druga niech będzie płatna dopiero po otrzymaniu wszystkich elementów oferty omawianej w umowie.


 Autor tekstu: Paweł Strykowski - redaktor www.fotograf-wesele.plKilka zdjęć wyszukanych w google:


mauiwedding.net

 thegloss.com

 5czwartych.com

 limelight.pl

 martapotoczek.com

 kasialedwon.blogspot.com

 fotopracownia.com

 colleendonovanblog.com

 photo.net

inetgiant.com

 sylwiaszuderblog.com

 mccardell.blogspot.com
2 komentarze:

Genialnie wyglądają;-)

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do hotelu zlokalizowanego w centrum Malborka, kilka minut drogi
od zamku. Panuje tutaj miły klimat i rodzinna atmosfera.
Każdy z gości czuje się wyjątkowym dzięki serdecznej
obsłudze całego personelu.

Nasze atuty to:

znakomita lokalizacja- sąsiedztwo Muzeum Zamkowego w Malborku,
unikalny, rodzinny charakter hotelu,
nowoczesne, eleganckie i ekologiczne wnętrza przystosowane dla alergików,
restauracja i bar na parterze hotelu,
kuchnia regionalna, polska z elementami
kuchni europejskiej,
recepcja czynna 24h/dobę,
podziemny, strzeżony parking samochodowy,
personel posługuje się językami: polskim, niemieckim,
angielskim i rosyjskim.

Hotel dysponuje 18 pokojami z 49 miejscami noclegowymi.
Oferujemy komfortowe, gustownie urządzone pokoje 1,2,3 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, dostępem do internetu,
telefonem, telewizorem z odbiornikiem radiowym, budzikiem. Do dyspozycji są również: suszarka do włosów, zestaw do prasowania, czyszczenia obuwia i
odzieży oraz igielnik. W ramach naszej oferty mamy również 3 pokoje z salonikami oraz dwiema dostawkami.
Pomieszczenia te zostały stworzone z myślą
o możliwości zakwaterowania rodzin 5-7 osobowych.
Hotel w pełni spełnia wymagania w zakresie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każdy z Państwa ma możliwość skorzystania z całodobowego parkingu strzeżonego, który znajduje się
pod hotelem. Palenie tytoniu możliwe jest tylko w strefach wydzielonych i wskazanych miejscach.
Obiekt jest monitorowany całą dobę.
Hotel należy do grupy ekologicznych w gospodarowaniu odpadami, wodą i energią elektryczną.


Here is my homepage oblezenie malborka

Prześlij komentarz